I Półrocze 2019 – podsumowanie

Nadchodzą wakacje, więc można pokusić się o podsumowanie pierwszego półrocza mojej działalności w 2019 roku.

Niewątpliwym pozytywem jest nawiązanie współpracy z Radą Osiedla Powstańców Śląskich, gdzie każdego czwartku udzielam porad prawnych mieszkańcom okolicznej dzielnicy. Inicjatywa spotkała się ze sporym odzewem i zainteresowaniem. Właściwie na każdym dyżurze zjawiają się osoby potrzebujące wsparcia. Osiedle należy do jednego z najgęściej zaludnionych we Wrocławiu i liczy około pięćdziesięciu tysięcy mieszkańców. Ponadto sąsiaduje z innymi, niemniej licznymi osiedlami takimi jak: Borek i Gajowice. Niewiele osób wie, że ulica Gajowicka, przy której mieści się siedziba Rady Osiedla stanowi granicę pomiędzy wspomnianymi trzema osiedlami, co powoduje że z porad korzystają także mieszkańcy Borku, Gajowic, a nawet Przedmieścia Świdnickiego, czy Gaju. Należy nadmienić, że w tym samym czasie dyżur pełnią radni osiedlowi, którzy służą pomocą we wszelkich sprawach dotyczących lokalnej społeczności.

Problemy prawne, z którymi najczęściej borykają się osoby przychodzące po pomoc koncentrują się wokół szeroko rozumianego prawa cywilnego. Ponieważ duża część okolicznych mieszkańców to seniorzy, którzy nie korzystają z Internetu i potrzebują skorzystać z porady w cztery oczy, najczęściej poruszane tematy dotyczą spraw spadkowych oraz rodzinnych, a także emerytalno-rentowych, co jest o tyle zrozumiałe, że nieopodal mieści się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto, przez wiele lat swoją siedzibę przy ulicy Gajowickiej miało dowództwo Śląskiego Okręgu Wojskowego w związku z czym okoliczne bloki zamieszkują licznie wojskowi emeryci. W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w lutym miałem okazję podczas jednego z dyżurów udzielać porad prawnych ofiarom przestępstw.

Zdecydowana większość porad dotyczyła relatywnie prostych spraw z prawnego punktu widzenia, jednak uświadomiła po raz kolejny niewielki poziom edukacji prawniczej w społeczeństwie i konieczność podjęcia działań w celu poprawy tego niepokojącego zjawiska.

W trakcie jednego z dyżurów poznałem radną Martynę Wilk, która wyszła z inicjatywą zorganizowania spotkania o charakterze szkoleniowym w temacie prawnych aspektów konkubinatu. Prelekcja, skierowana do członkiń Dolnośląskiego Kongresu Kobiet spotkała się z zainteresowaniem w związku z czym we współpracy z Katarzyną Danielewską-Drzazgą z Centrum Praw Kobiet w połowie czerwca mieliśmy przyjemność i zaszczyt gościć w Hart Hostel&Art we Wrocławiu na spotkaniu, w trakcie którego mówiliśmy o tym, jak uniknąć problemów finansowych i prawnych. Tematyka szkolenia koncentrowała się wokół chwilówek, windykacji oraz sposobów ochrony danych osobowych przez oszustwami. Bardziej szczegółowy opis poruszonych tematów można znaleźć tutaj: Blog.

Obydwie prelekcje, prowadzone w kameralnej atmosferze, spotkały się z żywym zainteresowaniem oraz wieloma pytaniami, co utwierdziło nas w słuszności co do obranego kierunku działania i zachęciło do podjęcia kolejnych inicjatyw, o których z pewnością będę informował na łamach niniejszej strony internetowej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Po godzinach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.