Spotkanie – jak uniknąć kłopotów finansowych i prawnych?

Dnia 13.06.2019r. będę miał przyjemność wraz z Katarzyną Danielewską-Drzazgą z Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu poprowadzić spotkanie o tym jak uniknąć kłopotów finansowych i prawnych. Punktem wyjścia będzie tematyka tzw. „chwilówek” oraz ogłoszeń pod tytułem „Kupię każde mieszkanie” czy „Przyjdź na bezpłatny pokaz”. Powiemy także na czym polega upadłość konsumencka oraz jak skutecznie bronić się przed windykacją.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, z jak wysokim ryzykiem wiąże się zawieranie umów o pożyczkę, zwanych potocznie chwilówkami. Pomimo, że regulacje prawne regulują wysokość maksymalnych odsetek, zaś łączny – pozaodsetkowy koszt pożyczki nie może przekroczyć 100% pożyczonej kwoty, to wiele firm pożyczkowych nadal znajduje sposoby na dodatkowy zarobek poprzez np. obciążenie klientów opłatami przygotowawczymi za przyjęcie wniosku, „ubezpieczenie” pożyczki za dodatkową składką, czy też pobieranie opłat za każdą czynność związaną z odzyskaniem długu, czyli wysłanie wezwania do zapłaty, telefoniczne upomnienie bądź terenową wizytę rosłego windykatora u dłużnika.

Z pewnością zaciekawienie każdego przechodnia budzą wiszące na słupach ogłoszenia „kupię każde mieszkanie”. Jaka pułapka się za nimi kryje? Otóż częstokroć kupiec oferuje sprzedaż za stosunkowo niewielką sumę, płatną gotówką przy zawarciu umowy, a resztę w ratach lub w formie renty dożywotniej, czyli obietnicy ponoszenia kosztów utrzymania osoby sprzedającej mieszkanie. Należy pamiętać, że wyzbywając się mieszkania, tracimy prawo do przebywania w nim i jeżeli w umowie sprzedaży nie zagwarantujemy sobie dożywotnio takiego prawa, to nabywca mieszkania może nas bezlitośnie eksmitować na bruk. Takie oferty są kuszące dla osób, które pilnie potrzebują gotówki lub dla osób starszych, którymi nikt się nie opiekuje.

Opowiemy także o zagrożeniach, które wiążą się z uczestnictwem w bezpłatnych pokazach oraz ryzykiem inwestowania oszczędności w instrumenty finansowe takie jak polisolokaty, czy obligacje.

Rynek usług finansowych jest pełen pułapek i warto wiedzieć, jak się skutecznie bronić przed nadużywaniem prawa ze strony nieuczciwych firm. Jak napisać sprzeciw od nakazu zapłaty, jakie zarzuty podnieść, gdzie można się odwołać, do kogo zwrócić się o pomoc?

Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć 13.06.2019r. o godzinie 18:00 w Hostelu HART we Wrocławiu przy ul. Rydygiera 25a.

Serdecznie zapraszam.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Blog prawniczy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.